پیشگیری از گرمازدگی

پیشگیری از گرمازدگی در تابستان

عارضه گرمازدگی، معضلی است که در تابستان به صورت یک بیماری بروز پیدا می‌کند و ناشی از بالا رفتن حرارت بدن است.

وی در این باره افزود: اگر حرارت بدن بیش از ۴۱ درجه سانتی‌گراد شود، باعث بروز اختلالات جسمی و هوشیاری مغز و در واقع بدن دچار گرمازدگی می‌شود.

این معضل علائمی چون سرگیجه، تهوع، برافروختگی، خستگی و سردرد را به همراه دارد و علاوه بر این‌ها می‌تواند با رنگ‌پریدگی پوست، گرفتگی عضلات، خونریزی از بینی، عرق کردن بیش از حد، ضعف و غش نیز همراه باشد.

وی دمای محیط و کاهش مایعات در بدن را از جمله عوامل مؤثر در بروز گرمازدگی عنوان کرد و گفت: کاهش املاح بدن همچون پتاسیم، ضعف سیستم ایمنی، کهولت سن، خستگی، مصرف برخی از داروها و سابقه بیماری‌هایی چون قلب و عروق نیز می‌تواند منجر به بروز گرمازدگی در فرد شود.

دهقان با اشاره به تأثیر مصرف برخی از داروها در بروز یا تشدید عارضه گرمازدگی، تصریح کرد: مصرف برخی از داروها مانند آرام‌بخش‌ها، داروهای قلبی و کنترل‌کننده‌های فشار و انواع محرک‌ها می‌توانند باعث بروز گرمازدگی شوند.

وی افراد بیمار و برخی از گروه‌های سنی خاص را در معرض تهدید این بیماری مطرح و بیان کرد: نوزادان و کودکان زیر شش سال و بزرگسالان بالای ۶۵ سال نسبت به سایر افراد آسیب‌پذیری بیشتری دارند و به علت آهسته بودن تنظیم حرارت بدن نسبت به افراد دیگر بیشتر در معرض خطر هستند.

این پزشک افزود: بیماران قلبی، کلیوی، ریوی، بیماران روان، افراد چاق یا دارای کمبود وزن، فشارخون بالا، افراد دیابتی و کسانی که دچار نقص ایمنی هستند، بیشتر در معرض گرمازدگی‌اند.

اگر حرارت بدن بیش از ۴۱ درجه سانتی‌گراد شود، باعث بروز اختلالات جسمی و هوشیاری مغز و در واقع بدن دچار گرمازدگی می‌شود

وی پیشگیری از گرمازدگی به ویژه در شهر خشک و گرم یزد را بسیار مهم خواند و در این رابطه به شهروندان توصیه کرد که در هنگام بسیار بالا بودن دمای هوا، حتی‌الامکان از خانه خارج نشوند و در محیط خنک بمانند.

وی به پوشیدن لباس‌های بلند و روشن و گشاد و استفاده از کلاه‌های لبه‌دار نیز توصیه کرد و ادامه داد: نوشیدن مایعات زیاد حداقل هشت لیوان آب در روز و همچنین نوشیدن آب‌میوه‌های طبیعی، استفاده از نوشیدنی‌های پراملاح به دلیل جلوگیری از کاهش املاح و نمک بدن نیز از روش‌های مؤثر در پیشگیری از گرمازدگی است.

وی در مورد دیگر روش‌های پیشگیرانه از ابتلا به گرمازدگی، بیان کرد: استفاده از ضد آفتاب‌ها و عینک آفتابی، پرهیز از سفرهای غیرضروری در ایام بسیار گرم، تهویه مناسب خانه با استفاده از هواکش و باز نگه داشتن پنجره‌ها و همچنین مراقبت از افراد آسیب‌پذیر توصیه می‌شود.