عوارض قند

از عوارض قند بیشتر بدانیم

همه شما می دانید که قند بیش از حد در رژیم غذایی می تواند به افزایش وزن منجر شود اما در مورد اثرات منفی نورولوژیک قند چطور؟
قند همه جا هست و مردم بطور کلی مقدار بسیار زیادی از آن را مصرف می کنند. تعداد معدودی از افراد اطلاع دارند که یک رژیم غذایی مملو از قند علاوه بر افزایش دور کمر، مضرات سلامتی دیگری نیز دارد.  از افسردگی و اختلالات یادگیری گرفته تا عملکرد حافظه، مطالعات اخیر نشان می دهند که مصرف بیش از حد شکر، مغز ما را نابود می کند.
با توجه به مطالعات در هر سال ۱۵۶ پوند قند و شکر مصرف می کنند. آنها به آن قند افزوده می گویند؛ این بدان معناست که آن قند از منابع طبیعی مواد غذایی نمی آید. آن ۱۵۶ پوند بجای قندهای میوه ها از کیسه های شکر روی قفسه های فروشگاه می آیند.

 

قند بیش از حد،‌ عملکرد شناختی را کاهش می دهد.

ترسناکترین حقیقت در مورد مصرف بیش از حد قند آن است که کودکان، زیاده روی کنندگان اصلی هستند. در حالی که ۵ درصد از رژیم غذایی روزانه باید از قندها باشد، قند افزوده مسئول تقریبا ۲۰ درصد مصرف کالری نوجوانان در یک مطالعه از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری شناخته شده است. آیا قند می تواند در افزایش اختلالات رفتاری و یادگیری در کودکان نقش داشته باشد؟
دانشمندان در حین تحقیق روی اختلالات یادگیری فقط بر اثر فوری مصرف قند بر عملکرد شناختی تمرکز کردند. با این حال سطوح BDNF با عملکرد مغز و توانایی یادگیری مرتبط دانسته شده اند. سطوح بالای گلوکز خون برای BDNF ها ــ که با توانایی شناختی در انسانها مرتبط است ــ مضر هستند.
کاهش مصرف قند برای حفظ عملکرد شناختی، حیاتی است. اگر در حال حاضر یک رژیم غذایی سرشار از قند دارید، کاهش مصرف آن می تواند دشوار باشد.
ممکن است شما در ابتدا با مشکلاتی روبرو شوید ــ خصوصا چون تحقیقات نشان می دهند که اشتهای شما با مصرف قندتان مرتبط است. سطوح بالای قند افزوده باعث می شود که شما احساس گرسنگی کنید و بطور بالقوه شما را مجبور می کند که قند بیشتری مصرف نمایید.
از این انگیزه مضاعف برای پیشرفت و بهبود رژیم غذاییتان استفاده کنید. از شر قند افزوده غیرضروری خلاص شوید،‌ قند را از منابع طبیعی مانند میوه مصرف کنید و به یاد داشته باشید که اثرات مضر مصرف بیش از حد قند، بسیار فراتر از افزایش وزن هستند و قند می تواند به مشکلات عصبی ناخوشایند نیز منجر شود.